Η ΜΑΡΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΥΡΟ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ AUSTRALIAN OPEN

• Posted: Jan 14, 2016

sakkari

Μετά από ένα συγκλονιστικό πολύωρο αγώνα, με αντίπαλο την Τουρκάλα Cagla Buyukakcay, η Μαρία Σάκκαρη  πέρασε στο δεύτερο γύρο των προκριματικών του Australian Open με σκορ 4-6, 6-4, 7-5.

Η Μαρία έχασε το πρώτο σετ με σκόρ 4-6, αλλά ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο και πήρε το προβάδισμα με σκορ 3-1. Ο αγώνας διακόπηκε λόγω βροχής για μιάμιση περίπου ώρα και το σετ ολοκληρώθηκε με νίκη της Μαρίας με σκορ 6-4.

Το τρίτο σετ η Σάκκαρη προήγηθηκε στην αρχή με 4-1, όμως η Buyukakcay κατάφερε να να φέρει τον αγώνα σε ισοπαλία 5-5. Εκεί η Μαρία πήρε με break το προβάδισμα 6-5 και τελείωσε το σετ και τον αγώνα με σκορ 7-5, δίνοντας μάχη μέχρι την τελευταία στιγμή σε ένα εξαντλητικό αγώνα που κράτησε πάνω απο τρείς ώρες.

Επόμενη αντίπαλος η Βελγίδα Elise Mertens Νο162 στην παγκόσμια κατάταξη.